Chemický rok

11.6.2018 11:27

Žáci Základní školy s rozšířenou výukou jazyků a MŠ Litvínov se i v letošním školním roce zúčastnili řady chemických soutěží, na které se pod vedením Mgr. Jitky Vošvrdové připravovali již od září roku 2017. Všechno to začalo v říjnu, kdy jsou na školy rozesílány otázky 1. kola soutěže „Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR“. Letos se této soutěže v Ústeckém kraji celkem zúčastnilo 1120 žáků z 54 základních škol a ani my jsme po loňském úspěšném ročníku ( 7. místo Jana Doskočila v republikovém finále) nemohli chybět. Na základě úspěšného řešení školního kola jsme do Lovosic, kde se každoročně ze stovky nejlepších žáků vybírá nejlepší chemik Ústeckého kraje, vyslali žáky tři. A ani letos se v kraji neztratili:  Vítězslav Kropáč obsadil 7. místo, Tomáš Turek byl 13. a Tobiáš De Fant skončil na 16. místě.

Další náročnou soutěží je Chemická olympiáda, kde se v okresním kole v Mostě na 2. místě umístil Marcel Bauer, na 4. místě Tomáš Turek a na 5. místě Vítězslav Kropáč.

Na jaře 2018 jsme se „vrátili“ zpátky do Lovosic. Konečně mohli změřit své síly i nejmenší chemici – žáci 8. tříd. Nemají ještě tolik chemických vědomostí a dovedností, ale i jejich starší spolužáci, chtějí-li v soutěžích uspět, si musí řadu věcí nastudovat a umět tak více, než je v osnovách ZŠ. Úkolem 1. ročníku Chemické mini–olympiády bylo vytvoření prezentace na téma „Biogenní prvky a výhody hnojení průmyslovými hnojivy“. Nejdříve jsme v laboratořích střední lovosické školy provedli řadu pokusů týkajících se tématu. Ve druhém kole jsme si na škole připravovali požadovaný text a prezentaci v Power Pointu spojenou s videem, kterou jsme posledního května v Lovochemii odprezentovali. Z dvanácti týmů jsme byli nejlepší a náš 5 členný tým ve složení Eliška Černá, Ema Krencová, Tereza Ličková, Hynek Mařík a Martin Stýblo si odnesl ceny za první místo.

„Chemický“ rok jsme zakončili výukou v EDUbusu, který k nám přijel na začátku června. Využili jsme tak nabídky Nadace Unipetrol, která nám jeho příjezd zprostředkovala.  Pod vedením zkušených lektorů měly naše děti z osmých a devátých ročníků možnost si vyzkoušet zajímavé pokusy a ověřit si tak teoretické znalosti o oxidu uhličitém.

 

Rozhovor s ČT

Reportáž ČT