Nadace Unipetrol

Předání daru Nadace Unipetrol, setkání zástupců UJEP a zřizovatele školy. Ukázkové hodiny přírodovědných předmětů, informatiky a polytechnické výchovy.
Naše škola má tradičně dobré jméno ve smyslu poskytování kvalitního vzdělávání, ale také výsledků a úspěšnosti přijímání žáků ke studiu na středních školách. Snažíme se o to zařazováním nových metod a forem výuky s důrazem na co nejaktivnějšího žáka, zprostředkováním exkurzí, spoluprací s místními firmami. Rozvíjíme všechny oblasti vzdělávání, na základě kterých se pak žák rozhoduje, jaké bude jeho studijní a profesní zaměření. Samozřejmě řešíme i to, aby po studiu měli žáci důvod vracet se zpět do našeho regionu, aby měli k tomuto místu vztah, ale zároveň, aby měli povědomí o tom, jaké uplatnění na trhu práce jim zde bude nabízeno a jaké plány do budoucna toto vše zabezpečí i v souvislosti s kvalitním způsobem života. Proto hledáme způsoby, jak předat žákům co nejvíce informací a zkušeností o možnostech jejich uplatnění v regionu.
Náš region potřebuje kromě všech profesí technicky zdatné zaměstnance. Z tohoto důvodu se nám podařilo po ročním jednání a stanovení strategického plánu podepsat v říjnu 2019 smlouvu o spolupráci s UJEP, konkrétně katedrou strojního inženýrství. Stali jsme se fakultní základní školou. Přiblížit žákům možnosti jejich dalšího směřování, vysvětlit potřebu technických oborů pro budoucnost a také nutnost začít od základních znalostí v jednotlivých předmětech jako je matematika, fyzika, chemie, ICT a další. Názorně vidět smysluplnost a důležitost těchto znalostí pro další studium, praxi, ale také výzkum, to je z našeho pohledu pro žáky to nejdůležitější.
Dalším krokem bylo oslovení Nadace Unipetrol s žádostí o spolupráci, která opět obsahovala již konkrétní možnou podobu. Byli jsme vyslyšeni a 19. 2. jsme převzali dar v podobě 10 PC sestav pro výuky informatiky. Setkání ve škole bylo velmi přínosné, neslo se v příjemné atmosféře. Pozvání přijali nejen zástupci Nadace Unipetrol pan T. Herink, paní K. Woš, a ředitelka nadace L. Pražáková, z UJEP proděkan pro studium a celoživotní vzdělávání pan T. Vysloužil a z Fakulty strojního inženýrství z Ústavu strojů a energetiky pan J. Štěrba, odborný vědecký pracovník, ale také paní E. Sedláčková, místostarostka města Litvínov, V. Knoblochová, vedoucí OSVŠ za zřizovatele školy. Kromě prezentací o škole, výuce polytechnické výchovy se zaměřením na robotiku a automatizaci a seznámení s připravovaným projektem ve výuce informatiky se uskutečnily také náhledy do hodin přírodovědných předmětů. Diskutovaly se také další nápady vzájemné spolupráce, účast na Báječném dni s chemií, konferenci 4EDU, ale také návštěva budovaného výcvikového centra Unipetrolu.
Všichni zúčastnění se pochvalně vyjadřovali o vizi, kterou škola představila. Nejdůležitější myšlenkou je, že všem zúčastněným není vzdělávání dětí ani budoucnost regionu lhostejná. Držme si palce, abychom tuto všestrannou spolupráci dále rozvíjeli.
Mgr. Hana Kašková
ředitelka školy