Vlčí mák - symbol Dne válečných veteránů

12.11.2018 20:05

11. 11. 1918 v 11.00 hodin. Toto datum je považováno za datum konce 1. světové války.

 
 

11. 11. 1918 v 11.00 hodin. Toto datum je považováno za datum konce 1. světové války. Datum konce 1. světové války... vedlo ke vzniku celosvětově uznávaného svátku:Den válečných veteránů – 11. listopad.

Žáci 9. roč. si v rámci projektového dne  REMEMBRANCE DAY pod vedením p.uč. Jacob připomenuli tento významný svátek.

 

Projektový den – Remembrance Day očima 9. A, 9. B a 9. C
Letošní rok je velmi významný na výročí, která s sebou nesou kulatou stovku. Jedním z takových významných dní je i 11. listopad, kdy si většina světa připomíná 100 let od konce 1. světové války a jak je každý rok zvykem, na tento den připadá Den veteránů – Remembrance Day, který je v Anglii velmi ctěn a Britové jsou hrdí, že mohou nošením brože vlčího máku vyjádřit dík všem, kteří za svobodu položili vlastní život. Takový den měli možnost zažít i žáci devátých ročníků, i když o pár dní dříve.


9.B
V pátek 9. listopadu 2018 proběhl na naší škole "Remembrance day – 11th November'' , který připravila paní učitelka Jacob pro žáky 9. ročníků.
Remembrance day je památný den, který se ctí 11. listopadu a to nejen v Anglii, ale v mnoha zemích, včetně Čech jako Den veteránů. Tento den si připomínáme skončení 1. světové války, při kterém se vzdává hold a dík všem padlým nejen v 1. světové válce, ale všem padlým i v následujících válkách. Žáci si vyrobili květinovou brož, úzce spojenou s tímto dnem, její anglický název je Poppy v překladu vlčí mák, který dodnes roste na bojištích 1. světové války. Poté se žáci dozvěděli základní informace např. o pomníku, u kterého se pokládají věnce. Samotný pomník z Whitehallu visel v papírové podobě ve třídě a kolem něj vlály vlajky Commonwealthu ( Británie, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu). Všichni žáci drželi 2 minuty ticha. Poté dva zástupci z každé třídy položili věnec pokrytý vlčími máky a zapálili svíčku u již zmíněného pomníku. Tato akce byla zakončená filmem Testament of Youth, pravdivým příběhem britské spisovatelky Very Brittain.
Pro žáky byla tato akce velice přínosná a naučná.

9.A
Dne 9. listopadu jsme měli možnost zúčastnit se projektu Remembrance Day, připravený paní učitelkou Jacob. I když jsme nebyli v Británii a nemohli to zažít na vlastní kůži, paní učitelka byla tak ochotná a nachystala si pro nás, pro deváté ročníky, 100. výročí od konce 1. světové války z britského hlediska.
Miss Jacob měla přichystáno spoustu prezentací, o kterých s námi mluvila anglicky. Prezentace obsahovaly informace o průběhu 1. světové války ve Spojeném království, ale i události v celém světě. Nejenže je letošní výročí tak výjimečné, kvůli dosažení kulatého čísla, ale je také velice výjimečné pro Brity, kteří si v onen den připomínají statisíce padlých vojáků a ztracených životů na francouzských a belgických bojištích, kde i po tolika letech kvetou vlčí máky. Za připomínku padlých vojáků se každoročním rituálem považuje dvouminutové držení ticha, pokládání věnců a zapalování svíček. Tyto rituály nám byly umožněny. Slova díků pro všechny, kteří položili svůj život za naši svobodu jsme vyjádřili připnutím brože červeného vlčího máku, symbolu, který oslavuje všechny padlé i veterány.
Jako třída 9.A jsme Miss Jacob vděční za to, že pro nás uskutečnila tento projekt. Děkujeme za to, že jsme se do tohoto dne mohli zapojit a dozvědět se co nejvíce o tomto významném dni.
Děkujeme Vám


9.C
Celková akce a ceremoniál pro nás a naši třídu byl velice emociální a přínosný vůči zvykům v Anglii. Žáci naší třídy se rádi účastnili, přestože tato akce byla pro nás něco nového. Paní učitelka si s tím dala mnoho práce, a proto to vypadalo, tak opravdově. Jako bychom byli v Anglii.
Za celou třídu děkujeme za páteční akci.

 

fotogalerie z projektové výuky...